Espoon Taiteilijakilta ry:n hallitus

Puheenjohtaja: Noora Ylipieti
puheenjohtaja(ät)espoontaiteilijakilta.fi
p. 040-142 0030
Varapuheenjohtaja: Kim Somervuori
Jäsenet: Anne Ovaska, Maija Santala, Matti Rantanen
Varajäsen: Barbara Tieaho
Sihteeri: info (ät) espoontaiteilijakilta.fi

Ajankohtaista


Espoon Taiteilijakillan jäsenten ryhmänäyttely,
Keuruun museo, 2021


Jäsenten näyttelyitä 2019


AURA
13.10.-24.11.2019
Sirkku Ala-Harja, Vesa Arjatsalo, Marja Blomster, Tapio Haapala, Pekka Hannula, Esa Hyvärinen, Sanna Juujärvi-Bremer, Tiina Kivinen, Krista Kortelainen, Marja Mali, Carita Maury, Mauno Mecklin, Anne Meskanen-Barman, Anne Ovaska, Veera Pitkänen, Matti Rantanen, Anja Rahola, Maija Santala, Saila Saranpää, Pertti Summa, Elina Tammiranta-Summa, Barbara Tieaho, Sofia Wilkman, Noora Ylipieti

Espoon Taiteilijakillan jäsenten ryhmänäyttely.

Heinolan taidemuseo
Kauppakatu 4, 18100 Heinola.
Avoinna ti, to-su klo 11-16, ke 11-18.


KILTAPAVILJONKI 2019
4.-20.12.2019
Espoon taiteilijakilta

AHJO
Espoon kulttuurikeskus
Kulttuuriaukio 2
02100 Espoo


DIMENSIO
16.11.2019 – 9.2.2020
Petri Eskelinen, Lars Holmström, Antti Immonen, Kari Juutilainen, Pekka Kaikkonen, Tuomo Klemi, Kalle Mustonen, Pekka Nevalainen, Reima Nurmikko, Anja Rahola, Antti-Ville Reinikainen, Jaakko Valo ja Ilkka Väätti

Lappeenrannan taidemuseo
Kristiinankatu 8-10
53900 Lappeenranta
Avoinna ti-su 11-17.


TILA PUILLE
9.11. – 28.11.2019
Eeva Tervala ja Juan Antonio Muro

Galleria G12
Annankatu 16, 00120 Helsinki
Avoinna ti – to 12-17, pe – su 12-16.


SHOW AND TELL
4.-26.10.2019
Noora Ylipieti

Särestöniemi-museo
Särestöntie 880, 99110 Kaukonen, Lappi
Avoinna ti-la 12-18.


UNNECESSARY THINGS MAKE THE WORLD BEAUTIFUL
6.10.2019-1.3.2020
Veera Kaamos Pitkänen

Biennale Di Carta / Papermade °IV
Palazzo Fogazzarro
Schio, Italy


Marja Blomster
Traveling exhibitions in Germany:
5th Enter into Art International Installations 2019:
Nassau on the river Lahn, Cologne on the Rhine ja Bonn on the Rhine


Marja Blomster
2019 Viipurin Taiteilijaseura, Promenadigalleria, Hyvinkää


SING A SONG OF SIXPENCE
6.9.-29.9.2019
Anne Meskanen-Barman

Galleria Sculptor
Eteläranta 12, 00130 Helsinki
Ti-pe 11-17, la-su 12-16.


NELJÄSTÄ VIITEEN – FROM ROUR TO FIVE
23.8.-22.9.2019
Markku Keränen

Galerie Forsblom
Yrjönkatu 22, Helsinki.
Ti-pe klo 11-18, la-su 12-16.


JOKIN NÄKYY
6.8. – 25.8.2019
Anne Ovaska

Galleria Pirkko-Liisa Topelius
Hietalahdenranta 17
00180 Helsinki
Avoinna ti, to, pe 11-17, ke 11-18, la-su 12-16.


HIMMELBLAU GOES TO GUMBOSTRAND
7.6.-1.9.2019
Maija Albrecht, EGS, Klaus Haapaniemi, Tiina Kivinen, Inari Krohn, Janne Laine, Jaakko Mattila ja Antti Tanttu

Gumbostrand Konst & Form
Vainuddintie 72-28
01150 Söderkulla, Sipoo
Avoinna ke-la 11-17, su 11-16.


FRAGMENTY
29.6.-20.9.2019
Petr Řehoř

Finské Kulturní Centrum STELLA POLARIS
Žihobce 152, 342 01 Sušice (Tšekki)


MAALAUKSIA
18.5.-6.6.2019
Maija Santala

Galleria G12
Annankatu 16, Helsinki
Ti-to klo 12-17, pe-su klo 12-16.
Avajaiset 17.5. klo 18-20.


VAPAALLA
8.-26.5.2019
Iia Jännes, Gunilla Helve, Anssi Törrönen, Juan Antonio Muro, Helena Hartman, Paula Holopainen, Taina Rantala, Timo Sailaranta, Ilari Kähönen

Galleria A2
Kasarmikatu 28 A 2, Helsinki
Ti-pe klo 12-17, la-su 12-16.


66 POHJOISTA ja 25 ITÄISTÄ
20.4.-14.5.2019
Janne Erkkilä, Anssi Hanhela, Panu Johansson, Ilona Kivijärvi, Ninni Korkalo, Tuomas Korkalo, Pirkko Mäkelä-Haapalinna, Mari Oikarinen, Reijo Puranen, Kari Tuisku, Seija Ulkuniemi ja Noora Ylipieti

Taidekeskus Mältinranta
Kuninkaankatu 2, 33210 Tampere.
Ma–to klo 12–18, pe–su 12–16.


DON’T MIND ME
26.4.-12.5.2019
Lotta Hänninen

tm-galleria
Erottajankatu 9B.
Ti, to-pe klo 11-17, ke 11-18, la 11-16, su 12-16.


80 PÄIVÄÄ – SEINÄMAALAUSNÄYTTELY
22.2.-12.5.2019
Warda Ahmed, Maarit Hedman, Riikka Hyvönen, Niina Mantsinen, Mari Rantanen, Rives, Sampsa, Vidha Saumya, Speek, Anne Tompuri, Marianna Uutinen ja Janne Wiljakainen.

Vantaan taidemuseo Artsi
Paalutori 3, Vantaa.
Ti-ke, pe klo 11-18, to 13-20, la-su 11-16.


Barbara Tieaho
“Luonto veistäjässä”

Kuvanveistäjä Barbara Tieahon videoelokuva “Luonto veistäjässä”
esitetään Sellon kirjaston 2. krs Akseli-salissa Leppävaarassa maanantaina 1.4.
klo 18 (kesto 50 min). Barbara on kuvannut 10 vuoden ajan
tyttärensä kuvanveistäjä Jenni Tieahon taiteellista toimintaa ja
elämää Siuntion kauniissa maisemassa. Elokuvan jälkeen
Barbara ja Jenni vastaavat mielellään yleisön kysymyksiin.


Matti Rantanen at Ama Gallery
5.4.-28.4.2019
Matti Rantanen

Galleria Ama
Rikhardinkatu 1, Helsinki
Ti-pe 11-17, la-su 12-16, ma suljettu.


KESKIARVOINEN AINUTKERTAISUUS
29.3.-21.4.2019
Petteri Cederberg

Forum Box
Ruoholahdenranta 3 a
00180 Helsinki
Ti 12—17, ke 12—20, to—pe 12—17, la—su 12—16, ma suljettu.


CUL-DE-SAC
29.3.-21.4.2019
Andy Best
Merja Puustinen

Galleria Sculptor
Eteläranta 12, Helsinki
Avajaiset 28.3. klo 17-19.


BACK TO LIGHT
27.3.-14.4.2019
Carol Archer
Nina Liemola
Päivyt Niemeläinen
Nina Sarkima
Elina Tammiranta-Summa
Liisa Waali

Galleria Kookos
Runeberginkatu 17, 00100 Helsinki
Ti-pe klo 12-17, la-su klo 12-16.


VANHUUS
13.2. – 20.10.2019
Pasi Autio, Alice Kaira, Santtu Koivu, Maarit Kotiranta, Markus Lampinen, Ulla Liuhala, Sirkka Penttilä, Eeva Tiisala, Rafael Wardi ja Charlotta Östlund.

HAM Helsinki
Eteläinen Rautatiekatu 8, 00100 Helsinki
Ti-su klo 11-19, ma suljettu.


Noora Ylipieti
“Toisia palveleva rakkaus”
5.3.-31.3.2019
Forssan museo
Wahreninkatu 12, 30100 Forssa
Avoinna ti-pe klo 10-16, la klo 10-14 ja su klo 12-16.


URBAN POETRY – maalauksia
Sirkku Ala-Harja
3.3. – 28.4.2019
Teurastamo, Helsinki Distilling Company
Työpajankatu 2a R3, 00580 Helsinki
Avajaiset klo 15-18.


SOFIA WILKMAN
LANDSKAP
27.2.–24.3.2019
Galleria G – Suomen Taidegraafikot ry
Pieni Roobertinkatu 10, 00120 Helsinki
Avoinna ti–pe 11–17, la–su 12–16, ma suljettu.


TOISAALLA
16.2.-12.5.2019
Rauman Taidemuseo

Tapio Haapala
Mollu Heino
Arja-Riitta Ihalainen
Kirsi Jaakkola
Samu Raatikainen


KALEVALA, TOISIN SANOEN
26.1.-5.5.2019
ti-la klo. 11-16
su 11-17

Gallen-Kallelan tie 27, Espoo

Nykytulkinnan Gallen-Kallela museon näyttelyyn “Kalevala, toisin
sanoen”, tuo Espoon taiteilijakillan työryhmän toteuttama installaatio
Lintukoto. Se on 13 nykytaiteilijan yhteisteos, joka juhlistaa
taiteilijakillan 10-vuotisuhlavuotta. Installaation tekijät ovat: Sirkku
Ala-Harja, Nina Bask, Marja Blomster, Tapio Haapala, Esa Hyvärinen,
Sanna Juujärvi-Bremer, Carita Maury, Mauno Mecklin, Tapio Nyyssönen,
Anne Ovaska, Topi Ruotsalainen, Barbara Tieaho, Noora Ylipieti.


Teos: Sirkku Ala-Harja


YOUTOMAA
Kim Somervuori
5.1. – 22.1.2019
ma-to 12-18
pe-su 12-16

Galleria Mältinranta
Kuninkaankatu 2
33210 Tampere




Jäsenten näyttelyitä 2018


A BLAZE IN THE NORTHERN SKY
John Court
Anne Meskanen-Barman
Helena Mutanen
Petri Yrjölä
24.11.2018–13.01.2019
GALLERIA RANKKA
Eerikinkatu 36, II krs, Helsinki, ti–su 13–18.


TIINA KIVINEN
grafiikkaa
7.11. – 2.12.2018
Galleria Bronda
Annankatu 16, 00120 Helsinki
Ti-pe 11-17, la-su 12-16.


ANNE TOMPURI
Ääretön metsä
13.10.2018 – 11.11.2018
Galleria Heino (Uudenmaankatu 16-20).
Ti-pe klo 11-17, la-su 12-16.


Temperamaalauksen seminaari lauantaina 10.11.2018 klo 14.00
Maalaustaiteen lehtori, konservaattori Malla Tallgren kertoo temperamaalauksen materiaaleista.
Videoelokuva ”Markku Keränen Hailuodossa” ohjaaja Georg Grotenfelt.
Nykytaiteenmuseo EMMAn Paletti tila, Weegee, 1 krs. Ahertajantie 5, Tapiola
Paikkoja on rajoitetusti. Ilmoittautumiset info@espoontaiteilijakilta.fi


Nina Bask
“Uneksi maalattua”
2.11.2018 ‐ 25.11.2018
Galleria Contempo
Lönnrotinkatu 23, 00120 Helsinki
Ti-pe klo 11-17, la-su 12-16.


Petr Rehor

 

FRAGMENTY

9.10.2018-28.10.2018

Gallery Nova Sin

PRAHA TŠEKKI

www.novasin.org



KILTAPAVILJONKI 2018 NÄYTTELYT 31.8-1.10.2018

Karatalon galleria 31.8-1.10 Avajaiset to 30.8 klo 17-19
Eeva Tervalan ja Juan Antonio Muron yhteisnäyttely TILA PUILLE
Avajaisten yhteydessä on kamarimusiikkiesitys klo 17.30-18.00
Kotkatie 4, Karakallio, avoinna ma-pe 9-17 ja tapahtumien yhteydessä.

Espoon Kulttuurikeskus 12.9.-27.9 Avajaiset ti 11.9. klo 18-20
Esbo Kulturcentrum 12.9.-27.9
Sirkku Ala-Harja, Marja Blomster, Pekka Hannula, Pekka Kaikkonen, Markku Keränen, Marja Mali, Carita Maury, Juan Antonio Muro, Anne Ovaska, Petr Rehor, Maija Santala, Pertti Summa, Elina Tammiranta-Summa, Eeva Tervala, Barbara Tieaho, Sofia Wilkman, Noora Ylipieti
Kulttuuriaukio 2, Tapiola, avoinna ma-pe 8-21, la 9-18 ja su 9-15

Galleria Anna 9.9-28.9
Sirkku Ala-Harja, Marja Mali, Carita Maury, Anne Ovaska, Maija Santala, Noora Ylipieti
Sellon kirjasto 2 krs. Leppävaarankatu 9, Leppävaara, avoinna ma-pe 8-20, la 10-18 ja su 11-18

Kohtaamo 8.9-26.9
Sukupolveilua – Pekka ja Simo Hannula sekä Barbara ja Jenni Tieaho
Ison Omenan kirjasto, Suomenlahdentie 1, Matinkylä, avoinna ma-pe 8-21, la 10.30-18 ja su 11-18

”Kohtaaminen” Ison Omenan Stagella lauantaina 22.9
klo 10 Barbara TieTieahon videoesitys
klo 11 Pekka Hannulan meditatiopiirustus
klo 12 Maija Santalan konservaattorin puheenvuoro
klo 13 Miten minusta tuli minä? Ajatuksia kuvataiteilijan ja kuvataideohjaajan roolin vuorovaikutuksesta.
Keskustelijoina kuvataiteilijat Marja Mali, Pertti Summa ja Anne Ovaska

Kaikkiin tilaisuuksiin on vapaa pääsy
Tiedustelut sihteeri Tarja Valli 050 5460666
Tervetuloa! Välkommen!


Espoolaisia eläimiä
Mildred Lehtinen ja Vilma Nurmio

Avajaiset Espoo-päivänä 25.8 klo 16.30-18.30
Lasten kulttuurikeskus Aurora, Järvenperäntie 1-3.
Pysäköinti Träskändan kartanon pihalla. Bussipysäkit talon edessä.
Avoinna 24.-25.8. klo 10.00 – 18.30.
27.8 – 16.9 arkisin klo 9 -16, lauantaisin klo 10 – 14.


Koivu ja tähti idän valossa
Teoksia J.O. Mallanderin taidekokoelmasta

näyttelyssä mukana Esa Hyvärinen

9.6.-16.9.2018
Rauman taidemuseo
Kuninkaankatu 37, 26100 Rauma


Jättiläisen jäljet
13.6.-12.8.2018
Sofia Wilkmanin ja Marja Blomsterin taidetta
Villa Elfvikin luontotalo
Elfvikintie 4, 02600 Espoo


Ulla Liuhala
7.6.-1.7.2018
Galleria Duetto
Kalevankatu 15
00100 Helsinki


Ryhmä OOO
Abstraktia maalauksessa ja tilassa
6.6.-1.7.2018
Yhteisnäyttelyssä mukana Matti Rantanen
Galleria Lapinlahti
Lapinlahdentie 1
00180 Helsinki


Noora Ylipieti
Allegoria
5.6.-23.6.2018
Galleria Pleiku
Berliini, Saksa


Kim Somervuori
Kill Your Drawings!
1.6.-1.7.2018
ARTag Gallery
Hietalahdenkatu 10
00180 Helsinki


Markku Keränen
Värien ikuinen kevät
3.3.-8.4.2018
Taidehalli
Nervanderinkatu 3, 00100 Helsinki


Pertti Summa
Melkein tasaraitaa
28.4.-10.5.2018
Factory St. Gallery
Tehtaankatu 19, 00150 Helsinki


Yhteystiedot

Email: info(a)espoontaiteilijakilta.fi

Linkit

Kuvataiteilijamatrikkeli
EMMA – Espoon modernin taiteen museo
KIASMA – nykytaiteen museo
Amos Andersonin taidemuseo | Amos Andersons konstmuseum
Taidemaalariliitto – Målarförbundet
Suomen Kuvanveistäjäliitto
Suomen Taidegraafikot
Muu ry
Suomen Taiteilijaseura
Frame